Viete ako vonia babie leto? „Lepkavým medom a vlhkým machom. Cukrovou vatou a jablčným muštom.“ Aspoň tak to tvrdí Mimi v najnovšej knižke obľúbenej rozprávky Mimi & Líza – Záhrada, ktorú v týchto dňoch do kníhkupectiev prinieslo Vydavateľstvo SLOVART spoločne s Media RTVS a spoločnosťou Fool Moon.
Americká autorka Brenda Rufener si bezdomovectvo ako tému svojho debutu nevybrala náhodou. Okrem písania sa totiž profesionálne venuje tínedžerom bez domova a háji ich práva.
Tvorcovia animovaného seriálu Mimi & Líza prichádzajú na televízne obrazovky s 26-minútovým animovaným filmom Mimi & Líza – Záhrada. Nádherná rozprávka poteší nielen najmenších, ale aj dospelých divákov. Pozrieť si ju budete môcť v premiére počas Veľkonočnej nedele o 18:35 na Dvojke RTVS a v repríze v nedeľu 24. apríla.
Mnohým z nás Anna pripomína detstvo. Vidíme v nej našu prvú odvážnu hrdinku. Tú, ktorá sa zoči-voči postaví pani Lyndovej. Tú, ktorá jej dokáže do očí povedať, že je zlá a zákerná, keď jej hovorí, že je škaredá kvôli ryšavým vlasom a pehám.
ICMA AWARD je celosvetová kreatívna a dizajnová súťaž kníh, firemného dizajnu, magazínov a iných médií. Odborná porota udeľuje každoročne ocenenie v niekoľkých kategóriách.
Nedeľný večer 17.apríla patril slávnostnému vyhláseniu víťazov ankety Panta Rhei Awards - Cena Knižnej múzy 2021, ktorú každoročne organizuje sieť kníhkupectiev Panta Rhei. Slovenskí autori a autorky si odniesli ocenenia celkovo v jedenástich kategóriách.
Do aktuálneho 12. ročníka ICMA AWARD bolo zapojených 406 kreatívnych prác z 21 krajín sveta, z ktorých vybrala odborná porota víťazné práce v niekoľkých kategóriách. Veľmi si vážime, že titulom z Vydavateľstva SLOVART sa ušlo toto prestížne ocenenie až v dvoch z nich.
V najnovšej próze Vandy Rozenbergovej Storočie sú ľudia ako stupnice. Alebo rovno ako skladby. Niektoré hlučné a rázne, ďalšie clivé a ťahavé, iné kakofonické a iritujúce. V Storočí im autorka nedáva charakterové nálepky. To len súhrny opisov ich konania a nazerania na život, interakciu s druhými, ale aj vzťah k čisteniu spoločných priestorov domu či tichému týraniu rodinných príslušníkov z nich robí stupnice durové či molové.
Kníhkupectvo Panta Rhei už po jedenásty krát usporiadalo odovzdávanie knižných ocenení Panta Rhei Awards 2019 – cenu Knižnej múzy, aby verejnosť podporila a ocenila kvalitné diela slovenských spisovateľov.
Autor predstaví román Sklenená izba inšpirovaný príbehom brnianskej vily Tugendhat, ktorý ho preslávil. V roku 2009 zaň získal nomináciu na prestížnu Bookerovu cenu.
Odborné poroty zostavené organizátormi súťaže – BIBIANOU, medzinárodným domom umenia pre deti BIBIANA a Slovenskou sekciou IBBY ukončili hodnotenie kolekcie kníh za jeseň 2017. Kolekciu kníh za uvedené obdobie tvorilo 34 titulov z produkcie 11 vydavateľov.
Camilla Läckberg, úspešná švédska autorka krimi románov, pri písaní novej knihy spojila sily so slávnym mentalistom Henrikom Fexeusom. Spoločne pripravili pre fanúšikov detektívok nový vyšetrovací tím, ktorý pátra po vykonávateľovi bizarných vrážd.
V súťaži o najkrajšie a najlepšie detské knihy, ktorú organizuje BIBIANA – Medzinárodný dom detí a Slovenská sekcia IBBY (International Board on Books for Young People) boli ocenené tri tituly z Vydavateľstva SLOVART.
Osemnásť detských kníh z jedenástich slovenských vydavateľstiev si odnieslo ocenenia v kategórii najlepšia a najkrajšia detská kniha roku 2012 na Slovensku. Vydavateľstvo SLOVART bolo ocenené za knihu Tone Revajovej Zlom väz, Johanka.
Autori a ilustrátori Vydavateľstva SLOVART znova úspešne pozbierali ocenenia na dvoch významných literárnych súťažiach - Bibiana: Najkrajšie a najlepšie detské knihy roku 2013 a Ceny Literárneho fondu za literárnu tvrobu za rok 2013.
"Architektúra, aj keď možno na prvý pohľad pôsobí chladne, je plná emócií. Vytvorená je totiž pre človeka, pre naše životy," tvrdí Olja Triaška Stefanović. Fotografka, ktorá sa nebojí vyjadriť emócie.
V bratislavskej koncertnej sieni Dvorana odovzdali koncom apríla ocenenia Najkrajšie knihy Slovenska 2012. Súťaž vyhlasuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva SR, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku.
Vydavateľstvu SLOVART bola udelená CENA MINISTERSTVA KULTÚRY SR ZA CELKOVÚ VÝTVARNÚ A TECHNICKÚ KVALITU KNIHY za monografiu od Antónie Paulinyovej s názvom František Horniak.
Oceňovaná detská kniha Lindbergh: Dobrodružný príbeh lietajúcej myšky s nádhernými ilustráciami, inšpirovaná legendou dejín letectva vyšla v slovenskom preklade vo Vydavateľstve SLOVART.
Marec je pre Vydavateľstvo SLOVART začiatkom nového edičného polroku. Ako vydavateľstvo najlepších kníh aj v najbližších mesiacoch dúfame, že náš výber titulov nadchne priaznivcov beletrie aj literatúry faktu, dospelých a malých aj mladých čitateľov. Čím sa môžeme pochváliť?
Stále ostávame doma. A aby sa deti nenudili a kvalitne trávili čas, ktorý bude zároveň aj zábavou, postupne sa im všetci snažia vyplniť dni zmysluplnými aktivitami mimo školy a škôlky.
BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti spolu s Ministerstvom kultúry a ďalšími inštitúciami udelili vo štvrtok 9. júna ocenenia za Najkrajšie knihy Slovenska 2021. Vydavateľstvo SLOVART srdečne gratuluje tvorcom, ktorých publikácie sme mali česť vydať a ďakujeme našim partnerom – spoluvydavateľom.
Leto nám pomaly končí a čaká nás o niečo sychravejšie počasie, ako stvorené na knižné festivaly, ktoré sú ideálnym miestom pre literárnu inšpiráciu. Tešíme sa, že aj tento rok budeme ich súčasťou.
Po inšpiratívnej publikácii SuperŽENY, v ktorej autorka predstavila 50 príbehoch výnimočných žien z našich dejín, a dobrodružnej výprave do slovenských múzeí v encyklopédii Vitaj v múzeu, prichádza Andrea Kellö Žačoková s čerstvou novinkou SLOVENSKOpédia.
BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti spolu s Ministerstvom kultúry SR a ďalšími inštitúciami udelili začiatkom novembra ocenenia za Najkrajšie a najlepšie detské knihy roka 2020 na Slovensku.
Minulý mesiac na Rádiu DEVÍN zazneli názvy desiatich finálových kníh, ktoré sú nominované na prestížne ocenenie Anasoft litera. Porota vyberala spomedzi stodvadsaťtri titulov. Je medzi nimi aj Dušan Taragel s knihou Mafiánske balady a Veronika Šikulová a jej Líštičky majú rady teplo.
Už od roku 1965 každoročne usporadúva medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA, spolu s Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku súťaž o Najkrajšie knihy Slovenska. Medzi ocenenými publikáciami sa pravidelne objavujú aj tie z Vydavateľstva SLOVART a inak tomu nie je ani tento rok.
Konečne je tu leto a s ním aj voľné prázdninové dni, plné vzrušujúcich aktivít a dobrodružstiev pre deti. Ak ešte neviete, ako zabavíte svoje ratolesti, prinášame zopár tipov pre všetkých. Ako pre malých umelcov, či vedcov, tak aj pre malých športovcov a dobrodruhov.
Vydavateľstvo SLOVART opäť bodovalo v súťaži o Najkrajšie knihy Slovenska za minulý rok. Naše knihy boli ocenené nielen v hlavnej kategórii, ale aj v rámci kolekcií. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo 6. mája v koncertnej sieni VŠMU na Zochovej ulici v Bratislave.
Titul Najkrajšia kniha Slovenska získali naše publikácie Môj dedko Rýchly šíp, Labrang – svet tibetského kláštora, Listy Oľge, Mimi a Líza, Anton Podstraský, Viliam Malík.
V súťaži o najkrajšie a najlepšie knihy jari a leta, ktorú organizuje BIBIANA – Medzinárodný dom detí a Slovenská sekcia IBBY (International Board on Books for Young People) sa umiestnili aj štyri knihy z Vydavateľstva SLOVART.
Známemu slovenskému spisovateľovi a textárovi Borisovi Filanovi vychádza vo Vydavateľstve SLOVART v poradí ôsma kniha s názvom Vodka, duša, kaviár a s podtitulom Rusko rozumom nepochopíš. Kniha je zostavená z dvoch častí a ponúka veľa postrehov a zážitkov z cestovania v Rusku.
Táto interaktívna kniha sa bude páčiť malým aj veľkým umeleckým dušiam, ktoré sa chcú dozvedieť ako vznikajú obrazy, ale aj všetko o najvýznamnejších slovenských maliaroch.
Deti milujú kreslenie, maľovanie a tvorivé zadania. V kreatívnej knihe Ako umelci vidia svet sa spolu s rodičmi môžu inšpirovať tým najlepším zo slovenského výtvarného umenia.
Najúspešnejším titulom bola publikácia Friedrich Weinwurm. Architekt (text: Henrieta Moravčíková, foto: Olja Triaška Stefanovič, grafický dizajn: Ľubica Segečová).
V kategórii detských kníh boli ocenené ilustrácie K. Macurovej v knihe Ja nič, ja muzikant (autor: B. Jobus) a Ema a ružová veľryba (autorka: M. Lazárová, ilustrácie: A. Tachezy).
Do kolekcie „knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie“ boli zaradené tituly: Ester M.-Šimerová, Ján Galanda a Päťdesiat súčasných umelcov na Slovensku.
Epický román Dlhý lupeň z mora od Isabel Allende sa odohráva počas celých desaťročí v Európe a Južnej Amerike. Sleduje dvoch mladých ľudí, ktorí utekajú pred následkami španielskej občianskej vojny a hľadajú miesto, ktoré by mohli nazývať domovom.
BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, Fond výtvarných umení, Literárny fond a Slovenská sekcia IBBY odovzdali 25. novembra v Zichyho paláci ocenenia za Najkrajšie a najlepšie detské knihy roka 2021 na Slovensku.
Súťaž Najkrajšie a najlepšie detské knihy jari, leta, jesene a zimy 2017 na Slovensku už tradične vyvrcholí odovzdávaním ocenení tvorcom víťazných kníh. Vo štvrtok 28. 6. 2018 v Štúdiu BIBIANY slávnostne vyhlási Slovenská sekcia IBBY a BIBIANA - Medzinárodný dom umenia pre deti výhercov za minulý rok.
V júni sa vo Vydavateľstve SLOVART tešíme na skvelé besedy, festivaly a aj konferencie. Neviete, kde nás stretnete a čo všetko tento mesiac podnikáme? Pripravili sme krátky prehľad toho najdôležitejšieho
Nová inscenácia Operného štúdia SND – opera Grigorija Frida Denník Anny Frankovej – bude súčasťou vzdelávacieho programu pre školy. K pripravovanej premiére sa uskutoční aj diskusná relácia Príbeh Anny Frankovej ako umelecká inšpirácia.
Október je mesiac bohatý na knižné podujatia. Môžete sa stretnúť s Ľubomírom Longauerom (Vyzliekanie z kroja), Pavlom Vilikovským (Prvá a posledná láska, Letmý sneh), Silviou Bystričanovou (Šťastie prišlo v sobotu, Každý deň má niekto narodeniny) a mnohými ďalšími počas literárneho festivalu.
V dávnej minulosti si ľudia nevedeli vysvetliť prírodné javy a zákony. Mali strach z tmy, zo zimy, z búrky, ohňa, neúrody či chorôb. A to bol priestor pre vznik ľudovej slovesnosti, tradícií či povier.
Na Slovensku vyšiel najväčší medzinárodný bestseller roku 2015 – psychologický triler Dievča vo vlaku britskej autorky Pauly Hawkins. Recenzenti sa predbiehajú v ódach na krimi príbeh, ktorého sa doposiaľ predalo viac ako 4 milióny výtlačkov. Dievča vo vlaku kraľuje na prvých miestach rebríčkov vo všetkých krajinách, v ktorých kniha vyšla.
Nová dystopická séria, ktorej prvá časť – Dcéra ľudstva práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART, vás totálne pohltí. Jej autormi sú hviezdny britský pár Giovanna a Tom Fletcherovci, ktorí sa v románe pre mladých dospelých zamýšľajú nad svetom budúcnosti, v ktorom ľudstvu hrozí vyhynutie.
Súťaž Najkrajšie a najlepšie detské knihy jari, leta, jesene a zimy 2016 na Slovensku už tradične vyvrcholí odovzdávaním ocenení tvorcom víťazných kníh.
O kresbe, čo ožila je čítanie pre malých i veľkých, pre deti i rodičov. Kniha vhodná pre čas, keď medzi výdychom starého a nádychom nového roka je krátke ticho Vianoc. Ilustrátorka Daniela Olejníková knihu napísala slovami farieb, autor Daniel Pastirčák ju namaľoval obrazmi slov.
Jedna z najpredávanejších slovenských autoriek románov pre mladých, Miroslava Varáčková, má otvorený prístup k čitateľom a úzky kontakt s nimi je pre ňu veľmi dôležitý. Stáva sa ich „bútľavou vŕbou“ a jej príbehy sú nástrojom, ako sa k nim priblížiť ešte viac.
David Walliams, autor kníh Najhoršie deti na svete, Najhorší učitelia na svete či Najhorší rodičia na svete prichádza s Najhoršími zvieratkami na svete. O ilustrácie sa tentokrát nezaslúžil Tony Ross, ale Adam Stower a vznikla tak kniha plná bláznivých príbehov, situačného humoru a všakovakých citosloviec v čitateľsky príťažlivej forme románu kríženého s komiksom.
Kultová detská kniha od Dušana Dušeka je späť pre novú generáciu čitateľov. Je pre nás veľkým potešením, že vo Vydavateľstve SLOVART práve vychádza Pištáčik s novými ilustráciami Ďura Balogha.
Využite druhú kolo projektu „Čítame pre radosť“, ktoré vyhlásilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Doplňte vašu triedu našimi skvelými knihami za výhodných podmienok.
Všetky potrebné informácie vám poskytne Mgr. Michaela Jůrová na telefónnom čísle 0918 948 837 alebo emailom na jurova@slovart.sk.
Ak hľadáte knihu na letnú dovolenku, ktorá bude napínavá, oddychová a plná suchého anglického humoru, ste na správnej stope. Richard Osman, známy britský komik, opäť prichádza s kriminálkou, v ktorej sa štyria seniori opäť záhadne pripletú do vyšetrovania vraždy.
„Pri študovaní histórie stolovania, prípravy jedál, spôsobu kultivácie jednotlivých surovín a plodín sa pred vami postupne rozprestrie ohromujúci príbeh ľudskej civilizácie – plný driny, bolesti, ale aj výnimočnej vynaliezavosti, vtipu a krásy.“ – Jozef Koleják
Už niekoľko týždňov sú deti doma a vzdelávajú sa online alebo s rodičmi. Táto situácia je náročná nielen pre deti ale aj pre dospelých a vo Vydavateľstve SLOVART v apríli vychádza niekoľko skvelých publikácií, ktoré nielen zabavia, ale aj naučia mnoho nového.
Séria kníh, ktoré spolu napísali svetoznámy astronóm Stephen Hawking a jeho dcéra Lucy Hawking, kombinuje napínavé a zábavné príbehy s množstvom zaujímavých faktov o vesmíre.
Literárny fond Výbor sekcie pre umelecký preklad udelil Vydavateľstvu SLOVART za rok 2012 uznanie za preklad diel Umberta Eca - Pražský cintorín, preklad Stanislav Vallo, potom diela Zelený stan od Ľudmily Ulickej, preklad Ján Štrasser a napokon za preklad diela titulu Nemezis od Philippa Rotha, preklad Ján Vilikovský.
“Cez víkend som prečítala aj najnovší diel Troch kamošov a sebecky dúfam, že Babča Kardošová nikdy neprestane písať tieto príbehy. Momentálne asi moje najobľúbenejšie knihy pre deti, ktoré bavia aj dospelých.”
Jana Šlinská, Martinus
Prázdniny bez knihy, akoby ani prázdninami neboli. Týmto heslom sa riadime vo Vydavateľstve SLOVART, a preto pre vás máme tipy na to najlepšie letné čítanie, tentoraz pre mladých čitateľov.
Už túto sobotu sa bude v Košiciach konať knižný festival Punktík, venovaný najmä slovenskej a zahraničnej detskej literatúre. Ide vôbec o jediné takéto podujatie organizované v Košiciach. Program festivalu, ktorý pripravilo spolu s partnermi známe košické kníhkupectvo Artforum, zahŕňa nielen knižné prezentácie ale aj bohatý sprievodný program. Ten sa bude konať v celom areáli zrekonštruovaného kultúrneho centra Tabačka a priamo v kníhkupectve Artforum.
Tri autorky, vedkyne, psychologičky a mamy prichádzajú s novým vydaním knihy Psychológia pre milujúcich rodičov, ktorá je praktickým sprievodcom pre rodičov. Obsahuje odpovede na množstvo otázok, ktoré so sebou prináša výchova detí.
Zoznám sa s výnimočnými ľuďmi a ich nevšednými osudmi. Či už ide o dizajnérov, umelcov či vedcov, všetci dosiahli úžasné úspechy, hoci na začiatku bol každý z nich len malé dieťa s veľkými snami. Do známej série kníh Malí ľudia veľké sny od autorky Marie Isabel Sanchez Vegara pribudli tri ďalšie osobnosti – Mozart, Warhol a Astrid Lindgrenová.
Kniha Outdoorové plávanie je dokonalý sprievodca pre každého, kto chce plávať vonku. Či už si chcete po prvý raz zaplávať v najbližšom jazere alebo premýšľate nad účasťou v triatlone, v tejto publikácii nájdete všetko, čo potrebujete nato, aby ste si mohli osvojiť plávanie v exteriéri a tešiť sa z jeho prínosov pre zdravie a pohodu.
John Boyne nie je pre slovenských čitateľov a čitateľky neznámym autorom. Vo Vydavateľstve Slovart mu vyšlo viacero románov i kníh pre deti. Najnovšie prispel do sveta literatúry zaujímavým počinom – sériou štyroch kníh, z ktorých každá nesie meno jedného zo živlov. Príbehovo na seba knihy nenadväzujú, no niektoré postavy sa v nich opakujú a spája ich neľahká téma. Boyne píše o trápení, tyranii a najmä o vnútornej bolesti zo zneužitia.
Leto je bohaté na knižné novinky. Ak už máte prečítané Bremeno minulosti, najnovšiu krimi Dominika Dána z akademického prostredia, tak tu sú ďalšie tipy:
Bez knižky nie sú Vianoce, potvrdzuje 10 z 10 Ježiškov a Santa Clausov. Okrem pôvodných titulov prináša Vydavateľstvo SLOVART aj to najlepšie z literatúry pre deti v preklade do slovenčiny. Tu je náš malý sprievodca detskými knihami, ktoré pod stromčekom určite potešia.
„Borisovi Filanovi, ktorý sa ma raz spýtal, prečo si tie texty nenapíšem sám...?! Jarovi Filipovi, ktorý z mojich slov spravil krásne piesne. A všetkým a všetkému.“ – Richard Müller v knihe TEXTY
Kráľovná Alžbeta II. predstavovala pre milióny ľudí na celom svete stelesnenie britskej monarchie. Korunu zdedila v roku 1952 a na tróne strávila sedem desaťročí, teda dlhšie než ktorýkoľvek jej predchodca.