Zaujímavosťou tohto ročníka je, že literárnu cenu Anasoft litera založila v roku 2006 spolu s Marekom Turňom poetka Katarína Kucbelová, ktorá ju do roku 2012 aj viedla.
Pred niekoľkými rokmi z organizačného tímu odišla a v tomto roku sa so svojím prozaickým titulom Čepiec ocitla aj vo finále. „Nemyslím si, že ide o konflikt záujmov. Katarína Kucbelová cenu založila ako poetka pred vyše štrnástimi rokmi, kedy ani netušila, že bude písať prózu. Prvú napísala pred rokom, a do desiatky i päťky ju vybrala nezávislá porota. Anasoft litera hodnotí v prvom rade umeleckú hodnotu textu," vyjadrila sa súčasná riaditeľka ceny Simona Prokopec Fochlerová.
„Zo zloženia finálovej päťky som príjemne prekvapený a dohodli sme sa na nej aj celkom rýchlo. Táto päťka skutočne potvdrzuje to, čo sa poslednú dobu objavuje aj v českej literatúre – autorky sú v ofenzíve, viac sa presadzujú a majú aj väčšie ohlasy. Zároveň je táto päťka veľmi rozmanitá, je v nej päť druhov literatúry a aj náročný čitateľ si v nej ten svoj typ nájde,” zhrnul člen aktuálnej poroty ceny Anasoft litera Lubomír Machala z Katedry bohemistiky Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dopĺňa ho Michal Jareš z Ústavu pre českú literatúru Akadémie vied Českej republiky: „Je v nej dosť zaujímavých autoriek, povedzme už strednej generácie, zároveň je v nej dosť tém, ktoré budú možno časom narastať, napr. rómska tematika, stála snaha zotrvávať vo fikcii v prípade Silvestra Lavríka, alebo rozvoľňovanie do menších románových útvarov ako je malý román Jany Bodnárovej či ťažko literárne zaraditeľný Čepiec Kataríny Kucbelovej, ktorý je niekde na pomedzí poučenej reportážnej prózy, ako až trošku maniakálna próza Michaely Rosovej, ktorá vás dostane svojím zaujímavým a presným rytmom, v ktorej sa autorka naozaj snaží pozdvihnúť slovenčinu na tú najvyššiu úroveň. Do budúcna bude preto zaujímavé či si z toho slovenská literatúra niečo vezme, alebo či to bola len náhoda, v každom prípade bude to zaujímavé.”
Pozrite sa na zoznam finálovej päťky:
Katarína Kucbelová: Čepiec (Vyd. SLOVART 2019)
Jana Bodnárová: Koža (ASPEKT 2019)
Michaela Rosová: Tvoja izba (vl. náklad 2019)
Alena Sabuchová: Šeptuchy (Artforum 2019)
Silvester Lavrík: Posledná k.&k. barónka (DIXIT 2019)
O knihe Čepiec:
Autorka tejto knihy chodila dva roky do výrazne folklórnej oblasti pod Kráľovou hoľou. Chcela sa naučiť šiť čepiec, súčasť miestneho ženského kroja a popri tom sa dozvedela veľa iných vecí o živote v odľahlej horskej obci v postupne sa vyľudňujúcom regióne, o sebe, o ľudovej kultúre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila a žije. Nefotografovala, nenatáčala, nenahrávala. Počúvala, pozerala sa, vyšívala a zapisovala. Spoločne so svojou učiteľkou lovila v pamäti, spájala útržky z minulosti s detailmi z prítomnosti, na okraji dediny, v susedstve rómskej osady.