Napadajú vám otázky, či už nikdy nebudete môcť jesť sladké, či musíte jesť len diabetické potraviny, či je pre vás vhodné sušené ovocie, či budete môcť športovať, ako a ako často si budete musieť merať cukor a mnohé ďalšie. Diabetologička MUDr. Barbora Zoboková pripravila publikáciu, ktorá vás zrozumiteľne prevedie obdobím osvojenia si mnohých nových návykov. Okrem množstva iného sa dozviete napríklad aj to, že ideálny počet krokov je 7000 denne. Pri tomto čísle vedci zistili pokles rizika predčasného úmrtia u účastníkov štúdie o 50 až 70 %, v porovnaní so skupinou ľudí, ktorí sa hýbali menej.
Autorka ponúka jednoduché a praktické rady, ako sa zorientovať v problematike a ako spolupracovať pri liečbe s lekárom. Pozitívnym posolstvom je, že človek s dobre kontrolovanou cukrovou sa môže dožiť dlhšieho veku ako iný bez diabetu, ktorý sa o svoje zdravie nestará.
Kniha Prvý rok s cukrovkou je rozdelená do 52 týždňov a pokiaľ vám bol diagnostikovaný diabetes, začať meniť návyky môžete okamžite. Denne alebo týždenne si tak môžete zapisovať počet krokov, hladinu glukózy v krvi, hodnotu krvného tlaku, svoju hmotnosť alebo obvod pása a sledovať svoj progres. Pravidelné zapisovanie vám pomôže vybudovať si novú rutinu a životný štýl. Budovanie nového návyku však má isté fázy. Len vedomosť toho, že mám problém, nestačí. Dôležité je vydať sa na cestu zmeny, ktorá napokon bude mať pozitívny efekt na vaše zdravie a celkový život.
Krátky rozhovor s MUDr. Barborou Zobokovou
BZ: Či sa dá cukrovka vyliečiť. Odpoveď je, že cukrovka sa vyliečiť nedá, ale niekoľkými zásadnými zmenami v životnom štýle, s poklesom telesnej hmotnosti a vybranou liečbou, je možné dosiahnuť také výsledky, aké má človek bez diabetu. Cukrovka druhého typu je vysoko dedičná a jej prejavenie sa súvisí s vekom a stupňom nadváhy. Cukrovka prvého typu je na autoimunitnom podklade, keď telo zničí vlastné bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín. V tomto prípade diabetik potrebuje podávanie inzulínu.
A druhou najčastejšou otázkou je, či už nikdy nebudú môcť jesť sladké. Diabetik môže jesť všetko, len musí vedieť kedy a koľko. Najdôležitejšie je spomaliť vstrebávanie cukru z tráviaceho traktu tak, aby po jedle nebol výstup hladiny cukru v krvi príliš vysoký a rýchly, a to o maximálne 2-3 mmol/l. Dosiahneme to tým, že každé jedlo začneme tanierom zeleniny, ktorá obsahuje vlákninu, pridaním tuku (avokádo, olivový olej) alebo bielkoviny (vajce, tofu, chudé mäso). Jediným zákazom sú sladké a sladené nápoje, ale aj džús a smoothies, ktoré obsahujú extrémne množstvo cukru a kalórií v tekutej forme. Používajú sa jedine na liečbu nízkej hladiny cukru v krvi. Kľúčom je pochopiť svoje telo a vplyv rôznej stravy na hladinu glykémie. Diabetici, ktorí si podávajú inzulín k jedlu, sa musia naučiť, koľko jednotiek inzulínu im zabezpečí dobré hladiny cukru v krvi po jednotlivých jedlách s obsahom cukru.
BZ: V úvode knihy je rýchlokurz diabetológie, ktorý zrozumiteľne a stručne vysvetľuje základné informácie o cukrovke, aké sú jej typy, príčiny, príznaky, komplikácie a liečba. Cieľom je uľahčiť pochopenie tejto choroby a poskytnúť podrobné inštrukcie, ako sa s ňou naučiť čo najlepšie žiť. Jadrom sú tipy pre zdravý životný štýl, racionálnu stravu a dôležitosť pohybovej aktivity. Obsahuje návod na správne meranie krvného cukru a aplikáciu inzulínu. Nechýbajú najnovšie technologické a terapeutické výdobytky. Druhá časť obsahuje motivačný diár pre uľahčenie vybudovania si mnohých nových návykov, ktoré sú nevyhnutné pre dobrú kontrolu cukrovky a prevenciu jej neskorých komplikácií, ako je vyššie riziko srdcovocievnych ochorení, poškodenie očí, amputácia nohy či potreba dialýzy.
BZ: Ľudia s novo diagnostikovanou cukrovkou sú zahltení množstvom informácií. Sú pre nich ťažko uchopiteľné a navyše sa potrebujú s novou situáciou psychicky vysporiadať. Veľkým problémom sú aj zavádzajúce informácie na internete – je ťažké vedieť, ktoré zdroje sú dôveryhodné. Ambicióznym cieľom motivačného diáru je previesť ľudí týmto náročným obdobím a pomôcť im vybudovať si nové zdravé návyky. Na každej dvojstrane je priestor na zapisovanie si najdôležitejších údajov počas každého dňa daného týždňa – hladiny cukru, úroveň pohybovej aktivity, počtu krokov, príjmu zeleniny, telesnej hmotnosti, obvodu pása či hodnoty krvného tlaku. Každý týždeň obsahuje zároveň miesto na prípadnú poznámku o aktuálnom zdravotnom stave a krátky tip na zdravý životný štýl. Raz za tri mesiace je vyhradený priestor na vyhodnotenie pokroku, miesto na výsledky krvných odberov a zamyslenie sa nad možnými rezervami pre zlepšenie.
BZ: Jednoznačne áno. Boli by ste prekvapení, koľko úspešných ľudí v politike, športe, či ktorejkoľvek oblasti verejného života, trpí cukrovkou. Mnoho diabetikov prvého typu sú olympijskí víťazi, cukrovka ich totiž naučila sebadisciplíne, ktorá je potrebná u všetkých úspešných ľudí. Dobre spolupracujúci a uvedomelý diabetik určite žije plnohodnotný život. Termín diabetická diéta sa našťastie postupne vytráca. Napríklad ja sa stravujem presne tak, ako by mal jesť človek s diabetom a v podstate každý, komu záleží na jeho zdraví. Nepijem sladké nápoje a každé jedlo začínam tanierom zeleniny. Ovocie a dezert si doprajem výnimočne, len na konci jedla, nikdy nie samostatne. Výstup cukru v krvi totiž poškodzuje stavebné aj funkčné bielkoviny (enzýmy) v tele aj u ľudí bez cukrovky. Je to vlastne ekvivalent starnutia. Odporúčam preto všetkým ľuďom vo svojom okolí, aby si zakúpili glukózový senzor, aby zistili, ako ich telo reaguje na konkrétne potraviny. Človek bez cukrovky, ktorý má zle kontrolovaný krvný tlak, nadváhu a vysokú hladinu krvných tukov má oveľa vyššie riziko skorých srdcovocievnych komplikácií (infarkt myokardu a cievna mozgová príhoda), než diabetik s dobre kontrolovanou cukrovkou, tlakom a cholesterolom.
BZ: V skratke je to pomerne jednoduché: je potrebné sa hýbať – aspoň 7 000 krokov denne, udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť, jesť zeleninu pred každým jedlom a nefajčiť . Cukrovka prvého typu je na autoimunitnom podklade a vedomosti o jej prevencii sú zatiaľ veľmi slabé. Sú náznaky, že dojčenie, vitamín D a očkovanie proti TBC pôsobia ochranne. Spúšťačom býva často vírusová infekcia, hormonálne výkyvy, či stres. Cukrovka druhého typu je dedičná. Ženy, ktorým bola počas gravidity diagnostikovaná tehotenská cukrovka, majú dôležitú informáciu, že pravdepodobne túto predispozíciu zdedili. Prevencia spočíva v dôslednom dodržiavaní zdravej telesnej hmotnosti. Keďže BMI index nie je vždy výpovedný, lepším parametrom sa javí byť obvod pása, ktorý má byť maximálne polovica výšky. Vnútrobrušný – viscerálny tuk totiž vylučuje látky, ktoré pôsobia opačne ako inzulín. Diabetik, ktorý schudne jeden kilogram tuku vo forme úbytku jedného centimetra na obvode pása, to okamžite vidí v podobe zlepšenia hladiny cukru v krvi.
BZ: Miernou útechou pre novo diagnostikovaného cukrovkára je fakt, že sa jedná o veľmi rozšírené civilizačné ochorenie. To v preklade znamená, že sú na tomto poli veľké investície, výskum, a teda aj pokrok neporovnateľný s inými oblasťami medicíny. Ja osobne považujem za prelomové v posledných rokoch viaceré oblasti. Meranie cukru v krvi pomocou podkožných senzorov umožňuje okamžite vypozorovať, ako vplýva naša strava, pohyb a psychické rozpoloženie na hladinu cukru v krvi. Potom je oveľa jednoduchšie spraviť tie správne kroky k zmierneniu týchto výkyvov. V oblasti liečby sú to nové skupiny liekov, ktoré už nespôsobujú nebezpečný pokles cukru. Okrem vplyvu na diabetes chránia aj iné orgány, ako srdce a obličky a čo je mimoriadne vítané, vedú aj k poklesu telesnej hmotnosti. Moderné ihly na aplikáciu inzulínu a meranie cukru sú takmer nebolestivé. A vďaka najmodernejším inzulínovým pumpám sme už len krôčik od tzv. uzatvoreného okruhu (inzulínová pumpa, inzulínový senzor a algoritmus), ktorý takmer plne nahradí pankreas.