McEwanova kniha je satirou na Brexit, ale autorovou ambíciou nie je zmeniť niekoho názor. Je to text na pobavenie pre tých, ktorí sa na tému vedia pozrieť s nadhľadom a zasmiať sa na nej (aj keď cez slzy). V recenzii píšu noviny Guardian, že „McEwanovo komické podobenstvo je úľavou od politickej frašky Brexitu, ktorá už dávno nie je vtipná.“
Recenzenti prirovnávajú McEwanov literárny počin ešte k jednej klasike – svojou iróniou a metaforami pripomína Gulliverove cesty od Jonathana Swifta. Bez toho, aby sme odhalili príliš veľa z príbehu, môžeme prezradiť, že v knihe Šváb ide o premenu opačnú: hmyz sa ocitne v tele človeka.
„Presne taký McEwan, akého sme čakali: hravý, dôvtipný a vnímavý.“
Financial Times
„Jasné ako facka... zábavná a povznášajúca kniha pre tých, ktorí si chcú v dnešnom šialenom svete zachovať zdravý rozum.“
The Booklist
McEwan sa rád venuje uleteným zápletkám. V knihe Stroje ako ja opisuje ľúbostný trojuholník medzi mužom, ženou a umelým človekom - robotom; v románe V orechovej škrupinke je hlavnou postavou nenarodené dieťa v bruchu matky, ktoré sa stane „svedkom“ vraždy.
Jeden z najznámejších súčasných britských autorov je nositeľom viacerých prestížnych literárnych ocenení, za román Amsterdam získal Bookerovu cenu. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli aj jeho romány Na pláži a Právo na život. Podľa viacerých McEwanových románov boli nakrútené úspešné filmy, najznámejším je Atonement (Pokánie).