ŠUR. Škola umeleckých remesiel v Bratislave 1928 – 1939 je vizuálne veľmi atraktívnou publikáciou, ktorá približuje jednu z najdôležitejších kapitol moderných kultúrnych dejín Slovenska spojenú s počiatkami výučby dizajnu na našom území. Táto škola vo svojom okruhu sústredila najprogresívnejších umelcov pôsobiacich u nás.
Kniha je rozdelená do niekoľkých celkov. Prvá časť je venovaná kurzom vyučovaným na škole a tvorbe osobností, ktoré v nej pôsobili. Významnú časť publikácie tvoria práve vizuálne ukážky ich tvorby, ktoré demonštrujú vysokú úroveň a progresívnosť tejto školy. Druhá časť publikácie predstavuje ŠUR v širšom dobovom domácom a medzinárodnom kontexte. Zaujímavá je aj časť s názvom ŠUR v čase, ktorá obsahuje prehľadne, chronologicky zoradené školské oddelenia a kurzy, zahŕňajúc počty žiakov a mená pedagógov od školského roka 1928/1929 po školský rok 1938/1939. Záver je venovaný profilom pedagógov a žiakov školy, medzi ktorými nájdete nejedno významné meno z dejín moderného slovenského umenia, ako napríklad Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda či Karol Plicka.
Publikáciu zostavili Klára Prešnajderová, Simona Bérešová a Sonia de Puineuf v spolupráci s Máriou Beňačkovou Riškovou. Na textoch sa podieľal celkovo trinásťčlenný autorský kolektív, ktorý v knihe nadviazal na fundamentálny výskum Ivy Mojžišovej, významnej slovenskej historičky umenia, a doplnil ho o nové poznatky a súvislosti. Čitatelia sa tak môžu zoznámiť aj s mnohými doteraz neznámymi dokumentmi a artefaktmi, ktoré len potvrdzujú mimoriadnu kvalitu a nadregionálny význam bratislavskej ŠUR.
Autorkou grafickej úpravy je známa slovenská grafická dizajnérka Mária Rojko.
Publikácia ŠUR. Škola umeleckých remesiel v Bratislave 1928 – 1939 vyšla v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu, pri príležitosti Roka slovenského dizajnu 2021 s podporou Ministerstva kultúry SR.
Uvedenie publikácie sa uskutoční v utorok 26.4. o 17:00 v Galérii dizajnu Satelit.