Pri prečítaní názvu novej knihy Pavla Rankova – Legenda o jazyku – sa môže zdať, že pôjde o lingvistickú príručku. Je to však román a inšpiroval ho úplne iný jazyk. Jedným z hlavných motívov je totiž stredoveká legenda o jazyku svätého Jana Nepomuckého.
Srdečne vás pozývame na besedu s Pavlom Rankovom, na ktorej predstaví svoj nový titul Legenda o jazyku, ktorý práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART. Tešíme sa na vás v utorok 16. októbra o 18:00 v bratislavskom kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici.
V knihe sa autor vracia k mapovaniu života obyčajného človeka v časoch totality. V texte sa križujú jednoznačné historické fakty s fikciou, kategorické pravdy zneisťujú ich nejednoznačné vysvetlenia. Priebeh udalostí roku 1972 zahmlieva stredoveká legenda.
Anotácia
Jeseň 1972. Vlasy hipíkom stále dorastajú a bigbít je čoraz tvrdší. Okupačná sovietska armáda sa v ČSSR cíti ako doma a súdruh Biľak vystupuje na zasadnutí ÚV KSČ so zásadnou správou. Palestínske komando zavraždí na olympiáde niekoľko športovcov, ľavicoví teroristi Baader a Meinhofová sedia v nemeckom väzení, z Československa je unesené ďalšie lietadlo. Táňa, Tomáš, Martin a Klára majú devätnásť a zvedavo pozorujú svet okolo seba. Sú v prvom ročníku štúdia histórie, takže najviac ich zaujíma, či honosný relikviár, ktorý bude otvorený v rámci rekonštrukcie Svätovítskeho chrámu, naozaj ukrýva jazyk Jána Nepomuckého.
O autorovi
Pavol Rankov (1964) pôsobí na Katedre knihovedy a vedeckých informácií FiF UK. Debutoval poviedkovou zbierkou S odstupom času (1995), neskôr vydal tituly My a oni / Oni a my (2001) a V tesnej blízkosti (2004). Prostriedkami fantastickej a absurdnej literatúry v nich skúmal situácie či okolnosti, za akých sa v ľudskom živote prejavuje dobro a zlo, ako tieto entity zdanlivo koexistujú, neskôr súperia a napokon niektorá víťazí. Na túto líniu nadviazal aj svojou poslednou poviedkovou knižkou Na druhej strane (2013). V románoch Stalo sa prvého septembra alebo inokedy (2008) a Matky (2011) sa zaoberal jednotlivcom v spoločensko-historickom súkolí. V roku 2017 vyšiel vo Vydavateľstve SLOVART román zo súčasnosti Miesta, čo nie sú na mape.