Keď vyšiel v angličtine, stal sa román Sklenená izba knihou roka podľa The Economist, The Daily Telegraph, Financial Times, London Evening Standard a The Observer. Oprávnene.
Keď sa ho rozhodli sfilmovať, realizačný tím sa o práva uchádzal a scenár vyvíjal desať rokov. Do kín sa film Sklenená izba dostal na jar tohto roku s hviezdnym obsadením.
Pri príležitosti slovenského vydania románu Sklenená izba prichádza britský autor Simon Mawer na festival Pohoda, kde bude hosťom Literárneho stanu Martinus. Slovenské čitateľky a čitatelia sa s ním budú môcť stretnúť na besede v sobotu 13. júla o 16.00.
Kniha vychádza tento týždeň vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Patrika Roľka.
Autor predstaví román Sklenená izba inšpirovaný príbehom brnianskej vily Tugendhat, ktorý ho preslávil. V roku 2009 zaň získal nomináciu na prestížnu Bookerovu cenu. Čitateľsky úspešné a kritikami oceňované sú aj jeho romány ako napríklad Mendelov trpaslík (Mendel's Dwarf), Pád (The Fall), Evanjelium podľa Judáša (The Gospel of Judas) a naposledy Pražská jar (Prague Spring). Mnohé z nich potvrdzujú jeho fascináciu stredoeurópskymi a konkrétne aj československými dejinami.
Príbeh románu Sklenená izba
Bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú ako projektanta svojho nového domu. Von Abt pre nich vytvorí neprehliadnuteľnú majestátnu vilu s veľkými oknami, unikátnou ónyxovou stenou, bielymi stropmi aj podlahami – dom, v ktorom sa snúbia čisté línie, vzdušnosť, racionalita a harmónia. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky, ale iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu.
O autorovi
Simon Mawer (1948) je britský spisovateľ. Vyštudoval zoológiu v Oxforde a niekoľko rokov pracoval ako učiteľ vo Veľkej Británii, na Malte či Cypre. Do literatúry vstúpil pomerne neskoro a pozornosť upútal už svojou prvotinou Chiméra (Chimere, 1989), za ktorú dostal McKitterickovu cenu za najlepší debut. Dva z jeho románov, Mendelov trpaslík (Mendelʼs Dwarf, 1997) a Sklenená izba (The Glass Room, 2009), sa dostali do výberu na prestížnu Bookerovu cenu. Podľa knihy Sklenená izba bol nedávno nakrútený úspešný film. Vo svojom najnovšom románe Pražská jar (Prague Spring, 2018) opisuje inváziu sovietskych vojsk v bývalom Československu. Je ženatý, má dve deti a tri vnúčatá. Žije striedavo v Británii a v Taliansku, v blízkosti Ríma.
Zo zahraničných recenzií
“Sklenená izba je román mimoriadnej kvality… Mawerove zvládnutie tém ako jazyk, túžba, pamäť a sila konkrétneho miesta sú jedinečné.” The Daily Telegraph
“Mawerova kniha je plná ľúbostných trojuholníkov. Je to dôkaz jeho obrovského talentu zachytiť nelineárnu podstatu túžby.” The Times
“Sklenená izba funguje skvele, pretože Mawer do nej zapracoval provokatívnu estetiku a morálne dilemy v dobrodružnom vojnovom príbehu, ktorý je zvláštne erotický a veľmi vzrušujúci – úžasný román.” The Washington Post
“Staromódny, krásne vystavaný román o dejinách, vášni a ideách.” The Seattle Times
“Mawerove uchopenie doby a miesta vytvára absolútne pohlcujúci svet, ktorý čitateľ nevie opustiť. Tak ako v iných veľkých románoch – je to vzrušujúci príbeh, ktorý sa nás hlboko dotýka a je úžasný.” Daily Mail
“Dôsledne vystavaná a krásne napísaná kniha.” The Economist