Román Nádherní porazení je spaľujúca, ohnivá vízia a dnes už aj klasické dielo svetovej literatúry. Prostredníctvom bezmenného rozprávača opisuje bizarný ľúbostný trojuholník, spojený silným erotickým putom a tajomnou indiánskou sväticou Katarínou Tekakwithou – nádherných porazených na konci životnej hry. Príbeh sa začína, keď väčšina z nich je dávno po smrti a rozprávač osamel kdesi v kanadskej divočine, ponechaný napospas sám sebe a bolesti smútku. Autor v ňom rozpráva o vášni, ktorá prekračuje hranice pozemského života, o tom, čo sa stane, keď ľudská túžba po nedosiahnuteľnom je silnejšia než láska k človeku.
Prekladateľka Darina Zaicová stála pred neľahkou úlohou. Nádherní porazení sú experimentálnym románom a preloženie tohto kultového diela išlo naozaj pomaly. „Záležalo na každom slove. Cohen je zaťažený na významy, je to básnik a používa obrazný jazyk, básnické skratky, metafory, je hravý a tvorivý, má svojský zmysel pre humor – toto bolo treba preniesť aj do prekladu.“
Sám autor o knihe povedal, že do nej dal všetko, celú svoju energiu, povedal v nej všetko, čo chcel povedať a preto, už ďalší román nikdy nenapísal.
Kniha je zaujímavá nielen obsahom, v ktorom sa mieša ľúbostný trojuholník, udalosti z dejín Kanady a život indiánskej svätice, ale Cohen sa v knihe hrá aj s formou – niektoré kapitoly sú písané nevšedným spôsobom – bez interpunkčných znamienok alebo s veľkým začiatočným písmenom v každom slove a podobne.
Čitateľ v románe nájde všetky témy, na ktoré je u Cohena zvyknutý z jeho básní a piesní: lásku, smrť, zradu a vieru v Boha. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo iné svoje diela písal nesmierne dlho a ustavične ich prerábal, túto knihu napísal za niekoľko mesiacov.
O autorovi
Leonard Cohen (1934 – 2016) bol kanadský spisovateľ, básnik, textár a spevák. V roku 1956 debutoval básnickou zbierkou Porovnajme si mytológie (Let Us Compare Mythologies). Neskôr vydal romány Obľúbená hra (The Favourite Game, 1963), Nádherní porazení (Beautiful Losers, 1966) a desať básnických zbierok – posledná, The Flame, vyšla v roku 2018 a okrem básní zahŕňa aj kratšie prozaické texty a denníkové zápisy. Počas svojej takmer 50-ročnej kariéry nahral 14 štúdiových albumov, posledný, Thanks For the Dance, vyšiel až po jeho smrti. Leonard Cohen bol nositeľom viacerých významných ocenení; v roku 2008 ho uviedli do rokenrolovej siene slávy, v roku 2010 dostal cenu Grammy za celoživotné dielo, bol dôstojníkom Rádu Kanady a Rádu Quebecu a v roku 2011 dostal Cenu astúrskej kňažnej.