V hostinci Almayer na brehu mora sa zišla zvláštna spoločnosť: maliar, ktorý maľuje morskou vodou a pokúša sa zachytiť podstatu mora; profesor píšuci listy žene, ktorú ešte nestretol; žena, ktorú sem poslal jej muž, aby sa zotavila z nevery a dievča, ktorému má more vyliečiť chorobu, akú veda zatiaľ nepomenovala. Čo vlastne pochopili z mora, z tej tichej i búrlivej šíravy bez začiatku a konca? V hostinci plynie čas každému inak, a predsa rovnako, takže sa osudy aktérov začnú prepletať.
Tajomnú atmosféru miesta mimo času a priestoru dotvárajú filozofické rozhovory, ktoré sú pre Baricca typické. Oceán more vychádza v reedícii v preklade Diany Farmošovej.
Alessandro Baricco vyštudoval filozofiu a hudbu, venoval sa aj hudobnej kritike. Slovenskí čitatelia a čitateľky nepoznajú iba jeho romány, ale aj divadelné hry, napríklad jedinečnú inscenáciu Tisícdeväťsto (Novecento, 1994) v naštudovaní Kamila Mikulčíka a Vladislava Šarišského.
Výber z literárneho diela: Hrady hnevu (Castelli di rabbia, 1991), City (1993, SLOVART 2002), Hodváb (Seta, 1996), Bez krvi (Senza sangue, 2002), Tento príbeh (Questa storia, 2005), Emauzy (Emmaus, 2009), Pán Gwyn (Mr Gwyn, 2011), Trikrát na svitaní (Tre volte allʼalba, 2012), Smith & Wesson (2014).
Druhou novinkou v edícii svetovej literatúry v preklade je román Odepsaný, jeden z napredávanejších japonských románov v histórii. Autorom je spisovateľ Osamu Dazai, ktorého tvorba dokazuje, že významné literárne dielo nemusí počas rokov stratiť nič zo svojej nadčasovej aktuálnosti.
Józó, hlavný hrdina románu Odepsaný, rozpráva o svojom na prvý pohľad bežnom a viac-menej normálnom živote, hoci sám sa cíti neschopný porozumieť ľudským bytostiam. Pokusy o zmierenie sa s okolitým svetom sa začínajú v ranom detstve, pokračujú na strednej škole, kde sa pre svoje okolie stáva klaunom, aby zamaskoval odcudzenie, a v dospelosti vedú k pokusu o samovraždu. Autor románu bez sentimentu zaznamenáva náhodné krutosti života a prchavé okamihy ľudskej spolupatričnosti, porozumenia a nehy.
Osamu Dazai je považovaný za jedného z najdôležitejších japonských prozaikov 20. storočia. Mnohé z jeho románov, ktoré majú aj autobiografické črty, sa považujú za modernú klasiku. Venuje sa témam ľudskej podstaty, duševným ochoreniam, medziľudským vzťahom, ale aj Japonsku po druhej svetovej vojne. Odepsaný vychádza v češtine v preklade Zdenky Švarcovej.