Autorom novinky Architektúra je profesor Matúš Dulla, ktorý sa špecializuje na dejiny architektúry 20. storočia. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli jeho publikácie Architekt Emil Belluš, Architektúra Slovenska v 20. storočí (s H. Moravčíkovou) a Na konci cesty – Krematórium v Bratislave. Pôsobil na STU a SAV, momentálne vedie Ústav teórie a dejín architektúry na ČVUT v Prahe. Za svoju prácu získal mnohé ocenenia, napríklad Cenu Martina Kusého alebo Zlatú plaketu Aurela Slobodu.
Autor prevedie mladých čitateľov a mladé čitateľky dejinami architektúry, a to pekne tému po téme: prvé stavby, románske baziliky, vznešená gotika, striedma renesancia, veľkolepý barok, ľudová architektúra, dôstojný klasicizmus a rozprávkový romantizmus, eklektika, secesia, funkcionalizmus, moderné štýly. Jeho rozprávanie je pútavé a poskytuje stručný prehľad o stavbách na našom území v kontexte vnútorných udalostí i vonkajších vplyvov.
Kniha je určená pre mladých nadšencov architektúry približne od 12 rokov, a tomu je prispôsobený aj jazyk, ktorý sa im prihovára: „Znak gotickej architektúry: Rozoznáš ju najľahšie zo všetkých slohov. Objavila totiž to, čo nikto predtým nepoužil – lomený oblúk. Gotické stavby sa pyšne ťahajú do výšky. Plné steny nahradili štíhle piliere a stĺpy. Medzi nimi svietia vysoké okná.“
Text dopĺňajú štýlové ilustrácie Jána Vajsábela, ktoré približujú konkrétne stavby a vysvetľujú pojmy vyskytujúce sa v texte. Grafický dizajnér Ján Vajsábel sa venuje autorskej ilustrácii, ale aj klasickej krajinomaľbe a portrétu. Autorkou knižného dizajnu je Gabika Rusková.
Knihy z edície Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov predstavujú rekapituláciu či osvieženie vedomostí aj pre dospelých. Doteraz vyšlo:
Text Denisa Gaálová, ilustrácie František Hříbal – Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov
Text Roman Mocpajchel, ilustrácie František Hříbal – Bitky a bojiská