Film Noe (Noah) režiséra Darrena Aronofskeho je na prvých miestach v návštevnosti nielen v amerických, ale aj v slovenských kinách.
Americký tvorca filmov Čierna labuť a Fontána rozpráva známy biblický príbeh, v ktorom Boh zošle na Zem potopu a na záchranu ľudstva a zvierat si vyberie Noema a jeho početnú rodinu. (Distribútor Barracuda Movie)
Príbeh o Noemovi a jeho arche však nie je ani zďaleka jediným mýtom o potope. Prírodné katastrofy sprevádzajú ľudstvo už od počiatkov jeho existencie. Geológ a geograf Juraj Činčura zozbieral v knihe Potopa sveta mýty a fakty, ktoré sa na tému potopa sveta utvárali a vyvíjali v rôznych civilizáciách a v rozličných častiach sveta. Autor nás zavedie na Blízky východ, kde sa dočítame aj o tom, čo na tému potopa sveta píše napríklad Epos o Gilgamešovi. O potope vedeli svoje aj dávni obyvatelia Madagaskaru, Číny, Mexika i severoamerickí Indiáni.
Publikácia prináša odpovede na mnohé otázky: Bola to potopa sveta, alebo len lokálna potopa, ktorá miestnym pripadala ako svetová? Bola jedna, bolo ich viac? Mal potopu sveta na svedomí Zeus, Hospodin, vo svete Sumerov Enlil, alebo bola príčinou kométa či cunami?
Kniha Potopa sveta: Mýtus alebo historický fakt? vyšla vo Vydavateľstve SLOVART minulý rok a viac si o nej môžete prečítať na našej stránke.