Štvrtkový klub detektívov je prvý román od britského televízneho moderátora a komika Richarda Osmana a aj najpredávanejšia krimi prvotina v histórii vo Veľkej Británii. Táto pohodová a mimoriadne vtipná detektívka (v angličtine cosy crime), ktorú kritici prirovnávajú ku klasike od Agathy Christie, predala len v Británii už viac ako milión výtlačkov.
„Jedna z najpríjemnejších kníh roka... Kúzlo Štvrtkového klubu detektívov spočíva v tom, že je to oveľa viac ako kriminálny román.“ DAILY EXPRESS (UK)
Každý štvrtok sa v Coopers Chase, luxusnom mestečku pre seniorov niekde uprostred kentských lesov, stretávajú amatérski detektívi-sedemdesiatnici a venujú sa nevyriešeným vraždám miestnej polície. Coopers Chase stojí na pozemkoch bývalého kláštora a tamojší developer, arogantný vulgárny muž, sa usiluje využiť biele miesto v zmluve, aby na mieste kaplnky a cintorína postavil osem nových bytov. Očividne mu nie je súdený dlhý život, a keď mu niekto pichne smrtiacu injekciu, štvrtkový klub detektívov má pred sebou reálny prípad vraždy. Môže tento amatérsky, ale geniálny klub seniorov chytiť vraha skôr, ako bude neskoro?
„Toto je jeden z najúžasnejších románov roka.“ DAILY MIRROR (UK)
Autor potvrdil, že práva na sfilmovanie už kúpil Steven Spielberg, takže asi čoskoro uvidíme Štvrtkový klub detektívov v akcii aj na plátne. Zároveň v septembri 2021 vychádza druhý prípad pod názvom The Man Who Died Twice.
Vo svete sa Štvrtkový klub detektívov, ktorý práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Tamary Chovanej, stretol so samými dobrými recenziami:
"Vtipný, roztomilý a veľmi zábavný." WALL STREET JOURNAL
„Chytrý, súcitný, vrelý, dojímavý a veľmi vtipný.“ Autorka MARIAN KEYES
„(Richard Osman) je vzrušujúci nový talent v krimi.“ DAILY MAIL (UK)
„Vtipný a dojímavý príbeh.“ THE DAILY TELEGRAPH (UK)
"Keď sa telá hromadia a čoraz viac sa odhaľuje zo života Joyce, Ibrahima, Rona a Elizabeth, nemôžete si pomôcť a nepovzbudiť ich – a dúfať, že sa s nimi čoskoro znova stretneme.“ THE TIMES (UK)
Ukážka z knihy
Štvrtkový klub detektívov založila Elizabeth spolu s Penny.
Penny bola dlhé roky inšpektorkou kentskej polície a nosila tam fascikle s nevyriešenými prípadmi. V skutočnosti nemala mať tie fascikle, ale kto už o tom vedel? V istom veku môžete robiť, čo si zmyslíte. Nikto vám nič nezakazuje, iba lekári a vaše deti. Nemala by som hovoriť, ako si Elizabeth zarábala na živobytie, hoci ona o tom niekedy rozpráva. Stačí povedať, že vraždy a vyšetrovanie jej neboli cudzie.
Elizabeth a Penny sa prelúskali všetkými fasciklami riadok za riadkom, prezreli všetky fotografie, prečítali výpovede svedkov, hľadali, čo polícii ušlo. Nepáčilo sa im pomyslenie, že po svete šťastne pobehujú vinníci, vysedávajú v záhradách, lúštia sudoku a vytešujú sa, že im prešla vražda.
Okrem toho si myslím, že Penny aj Elizabeth si na tom zgustli. Dali si pár pohárov vína a venovali sa záhadám. Bolo to spoločenské, ale aj hrôzostrašné. Skvelá zábava.
Stretávali sa každý štvrtok (podľa toho pomenovali svoj klub). Vyšlo to na štvrtok, lebo vtedy bola klubovňa dve hodiny voľná medzi dejinami umenia a francúzskou konverzáciou. Rezervovali si tú miestnosť pod názvom Japonská opera – diskusia, čo im zaručilo, že im dali pokoj.