Brutálny zásah komunistických bezpečnostných zložiek proti študentskému pochodu, organizovanému pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva 17. novembra 1989 v Prahe, vyvolal na slovenských vysokých školách spontánnu reakciu, ktorá vyústila do vzniku štrajkových výborov. V knihe Hasta la vista komunista s podtitulom Príbeh Koordinačného výboru slovenských vysokých škôl 1989/1990 si spolu s Karolom Sudorom a Zuzanou Mistríkovou zaspomíname na okupačný štrajk študentov v budove VŠMU i na spoločenské a politické dianie od novembrových udalostí 1989.
Publicista Karol Sudor v knihe vyspovedal väčšinu hlavných študentských predstaviteľov revolúcie, v tom čase spoločne pôsobiacich v Koordinačnom výbore slovenských vysokých škôl na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vďaka tomu vzniklo dvadsať obsiahlych rozhovorov, v ktorých jednotliví aktéri spomínajú na okupačný štrajk študentov v budove VŠMU i na spoločenské a politické dianie od novembrových udalostí 1989 po slobodné voľby v júni 1990.
V knihe nájdete aj príspevky Jozefa Leikerta o udalostiach zo 17. novembra 1939 v Prahe a vyhlásení Medzinárodného dňa študentstva, Fedora Blaščáka o situácii v ČSSR roku 1989 a Zuzany Mistríkovej o vzniku a pôsobení koordinačného výboru. Texty dopĺňa bohatý obrazový materiál.
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Kniha bola predstavená aj na besede 10. novembra v rámci tohtoročnej Bibliotéky. Na Literárnom pódiu Vydavateľstva SLOVART vyspovedal moderátor Roman Bomboš Karola Sudora, Zuzanu Mistríkovú a Filipa Vagáča.