v Bratislave Katarína Kucbelová pochádza z Banskej Bystrice. Na Vysokej škole múzických umení vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku. Pracuje ako kultúrna manažérka, niekoľko rokov viedla literárnu cenu Anasoft litera. Debutovala v roku 2003 zbierkou Duály (Drewo a srd, 2003), nadviazala na ňu knihami Šport (Ars Poetica, 2016), Malé veľké mesto (Ars Poetica, 2008) a Vie, čo urobí (Artforum, 2013). Žije s rodinou v Bratislave.
Tento rok vo Vydavateľstve SLOVART vydáva svoj prozaický debut Čepiec známa slovenská poetka Katarína Kucbelová.
Autorka študovala scenáristiku u Dušana Dušeka a v mladom veku sa etablovala ako poetka. Po rokoch sa opäť vracia k próze. „Po tridsiatke sa postupne začala meniť moja poetika. Moje básne boli naratívnejšie, začali sa v nich objavovať postavy so svojimi príbehmi... a vznikla z toho próza s výrazne dokumentárnou líniou a zistila som, že sa v tomto type tvorby cítim lepšie ako kedykoľvek predtým“, hovorí Kucbelová.
Výsledkom tohto posunu v tvorbe je jej najnovšia kniha Čepiec. Autorka chodila dva roky do výrazne folklórnej oblasti pod Kráľovou hoľou. Chcela sa naučiť šiť čepiec, súčasť miestneho ženského kroja a popri tom sa dozvedela veľa iných vecí o živote v odľahlej horskej obci v postupne sa vyľudňujúcom regióne, o sebe, o ľudovej kultúre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila a žije. Nefotografovala, nenatáčala, nenahrávala. Počúvala, pozerala sa, vyšívala a zapisovala. Spoločne so svojou učiteľkou šitia lovila v pamäti, spájala útržky z minulosti s detailmi z prítomnosti, na okraji dediny, v susedstve rómskej osady.
„Pre mňa bolo okrem ženského uhľa pohľadu však dôležité aj to, ako ma tento proces zasiahne, zaujímal ma celý spoločenský a kultúrny kontext, a moje miesto v ňom, spolužitie s Rómami, minulosť aj súčasnosť a chcela som nájsť vlastný spôsob, ako sa vysporiadať s pojmami ‚tradícia‛ a ‚tradičný‛. Keď som stretla pani, ktorá ma začala učiť šiť čepiec, začala ma zaujímať predovšetkým ona. Individuálne príbehy majú schopnosť provokovať kolektívnu pamäť.“
Uvedenie knihy bude 2. októbra 2019 o 19:00 v kníhkupectve Arforum na Kozej ulici v Bratislave. Ďalej sa s autorkou môžete stretnúť na týchto knižných podujatiach:
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.