Cieľom knihy Obyčajné zázraky je podnietiť záujem o bežné a často na prvý pohľad nudné javy, princípy či myšlienky. Samuel Kováčik so zanietením vysvetľuje napríklad proces horenia dreva, ako vzniká dúha, odkiaľ sa berú oblaky či snehové vločky. Čitatelia sa dozvedia aj o tom, že kyslík spôsobil na Zemi pred miliardami rokov apokalypsu. Kniha jednoducho obsahuje odpovede na otázky, ktoré väčšinu ľudí ani nenapadne položiť, no vysvetlenia sú prekvapivo zaujímavé. Kniha vyšla s podporou ESET Science Award. Ilustrácie k textom pripravila Kamila Krkošová.
Obyčajné zázraky majú už aj audioknižnú podobu, knihu pre vydavateľstvo Publixing načítala Miroslava Frankovská.
„Raz som dostal otázku, v čom vnímam svoju výhodu oproti ľuďom, ktorí sa fyzike nevenujú. Povedal som, že vidím svet trochu inými očami a vďaka tomu vnímam čaro vecí, ktoré iní považujú za obyčajné. Cieľom tejto knihy je túto schopnosť preniesť aj na vás.“
Samuel Kováčik
O autorovi:
Teoretický fyzik Samuel Kováčik získal dizertáciu na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, odkiaľ ďalej smeroval na Dublinský inštitút pokročilých štúdií, kde získal výskumný grant od Írskej výskumnej nadácie. Dnes znova pôsobí na FMFI UK. Vo výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Píše a hovorí o vede v rámci projektu Vedátor, ktorý založil v roku 2016. Spolu s Jozefom Klebercom produkuje Vedátorský podcast a okrem popularizovania vedy často vyvracia hoaxy.
Projekt Vedátor, ktorý Samuel Kováčik založil v roku 2016, má na Facebooku viac ako 30.000 fanúšikov a na Instagrame ho sleduje viac ako 50.000 nadšencov vedy. Magazín Forbes ho zaradil medzi top 20 slovenských influencerov na sociálnych sieťach.