Pre výskumníčky Janu Bašnákovú, Evu Vavrákovú a Janu Zemandl bolo pri písaní knihy prirodzené obrátiť sa na kvalitné zdroje z vývinovej psychológie, odborné knihy, výskumy a vedecké články. Zároveň však vychádzajú aj z osobných skúseností, ktoré ako mamy pri výchove svojich detí zažili. Aj vďaka tomu je Psychológia pre milujúcich rodičov ideálna pre všetkých, ktorí chcú porozumieť správaniu svojich detí.
Na 232 stranách autorky rozoberajú klasické dilemy – prečo dieťa plače, čo so spánkom, ako rozvíjať reč, prečo sa dieťa hnevá a mnohé iné. V knihe však nenájdete poučky, príkazy ani hotové návody. Zámerom autoriek je predostrieť dostatok kvalitných informácií, aby každý rodič dokázal aplikovať niektoré metódy na individuálnu osobnosť svojho dieťaťa. Psychológia pre milujúcich rodičov teda nie je príručka či učebnica, ale sprievodca, v ktorom sa autorky zameriavajú na porozumenie správania bábätka počas jeho prvých dvanástich mesiacov. Okrem nových kapitol v nej nájdete aj výstižné ilustrácie Daniely Olejníkovej.
„Veríme, že ak sa budeme k našim deťom správať od prvého dňa s rešpektom, bez popierania ich potrieb a emócií, s pridaním pevných hraníc a pozitívnej disciplíny, vyrastú z nich šťastní a zodpovední dospelí. Veríme, že títo malí ľudia, ktorých nadovšetko milujeme, môžu mať krásny život, môžu byť zdraví, veselí a dobrosrdeční. Môžu veriť sami v seba a v iných ľudí. A predovšetkým, žiť svoj život s ľahkosťou a mať radi seba a iných takou láskou, akou boli milovaní a prijímaní, od kedy sú."
Autorky
Mgr. JANA BAŠNÁKOVÁ, PhD.
Pôsobí ako výskumníčka v oblasti kognitívnej neurovedy v Holandsku. Venuje sa najmä skúmaniu fungovania mozgu pri porozumení reči a komunikácii ľudí s autizmom. Na vysokej škole viedla kurzy z oblasti vývinovej, kognitívnej a sociálnej psychológie. Fascinuje ju psychologické poznanie a rada ho približuje nevedcom.
Mgr. EVA VAVRÁKOVÁ, PhD.
Venuje sa organizačnému a psychologickému poradenstvu a tiež psychoterapii. V rámci svojej praxe pomáha dospelým klientom, jednotlivcom, párom aj skupinám. Pri podpore organizácií sa venuje najmä zavádzaniu zmien a rozvoju. V minulosti vyučovala vývinovú psychológiu a realizovala výskum rodičovstva. Zaujíma ju popularizácia psychológie v rôznych oblastiach života.
PhDr. JANA ZEMANDL, PhD.
Pracuje v ambulancii klinickej psychológie a popri tom sa venuje poradenstvu a vzdelávaniu rodičov. Dôraz kladie na osvetu a prevenciu, pomoc rodinám vo vzťahových a výchovných problémoch. Samostatnou oblasťou je práca s deťmi, predovšetkým úzkostnými, ťažko sa adaptujúcimi, agresívnymi či nesmelými, alebo traumatizovanými.