Keď si v roku 1992 porotcovia prestížnej ceny Man Booker Prize nevedeli vybrať, kto by sa mal stať víťazom, cena skončila v rukách oboch – aj Michaela Ondaatjeho za román Anglický pacient, aj Barryho Unswortha za titul Sacred Hunger. Skromný Ondaatje ale vtedy ešte netušil, že ani po viac ako dvoch desaťročiach nezapadne jeho dielo prachom. V júli tohto roku totiž vyhral anketu ako najobľúbenejší titul Man Booker Prize za celých 50 rokov súťaže. V rámci tejto ankety bolo nominovaných päť titulov – za každú dekádu súťaže jeden. Konkurentmi Ondaatjeho boli aj autori ako V. S. Naipaul, ktorý je okrem Man Booker Prize držiteľom Nobelovej ceny a Ceny Jeruzalema, či Hilary Mantel s jej oceňovanou Wolf Hall. Ondaatje neveril „ani na sekundu“, že by jeho kniha bola tou najlepšou. Ale mnohí sú stále presvedčení o opaku.
Na 25. narodeniny Vydavateľstva SLOVART vyšla reedícia titulu Anglický pacient a na motív knihy vznikol aj rovnomenný film, ktorý získal 9 Oscarov, jedného z nich za najlepší film roka 1997.
O titule Anglický pacient
Kto je zranený vojak v opustenej vile v Toskánsku? Svoje meno si nepamätá a hovorí, že je Angličan. Jeho ošetrovateľka Hana je unavená smrťou, a preto až priveľmi lipne na mužovi, ktorého sa usiluje zachrániť. Osud oboch sa nečakane zmení, keď sa v dome zjaví zlodej Caravaggio a indický ženista Kip. Caravaggio a Hana postupne odhaľujú pravú totožnosť anglického pacienta – bezmenného a zmrzačeného muža, ktorého spomienky na lásku, zradu a utrpenie osvetľujú jeho príbeh ako plamienky zhasínajúceho ohňa.
O autorovi
Michael Ondaatje (1943) sa narodil na Srí Lanke a detstvo prežil v Európe. V Kanade, kde v súčasnosti žije, vyštudoval literatúru a film. Patrí medzi najznámejších kanadských literárnych experimentátorov a vo svojich dielach kritizuje svet bez hodnôt. Román Anglický pacient (The English Patient, 1992, SLOVART 1997) je jeho najznámejšie dielo. Po slovensky vyšiel aj jeho ďalší román Anilin duch (Anil’s Ghost, 2000, SLOVART 2001). V máji roku 2018 vyšiel jeho najnovší román – Warlight. Okrem prózy píše aj poéziu.