Publikácia Marián Varga. Nebo, peklo, raj je mimoriadne živou biografiou významnej postavy česko-slovenskej hudobnej scény druhej polovice 20. storočia. Vstup charizmatického rebela Mariána Vargu na slovenskú hudobnú scénu 60. rokov v skupine Prúdy a následne v kapele Collegium Musicum priniesol zásadnú originalitu, novátorstvo a výrazný vývojový posun v slovenskej rockovej hudbe i v slovenskej modernej populárne hudbe.
Päťstostranová biografia pozostáva z množstva rozhovorov, fotografií, fikcií, anekdot, ale predovšetkým autentických príbehov od jeho spolupútnikov, ľudí, ktorí spoluvytvárali svet, v ktorom sa pohyboval a priamo sa dotýkali jeho zložitej, no charizmatickej osobnosti. Osobnosti, ktorá bola za života právom aj neprávom opradená legendami, pretože v plnej miere zakúsila svoje nebo, peklo i raj.
„Dôvody, prečo sme si pre knihu o Mariánovi požičali názov románu Julia Cortázara Nebo, peklo, raj, sú najmenej dva: on sa k nemu celý život opakovane vracal a naša kniha je tak ako Cortázarovo dielo viacvrstvový záznam, ktorý z rôznych uhlov a vzdialeností nasvecuje „hlavného hrdinu“.“ Jana Vargová a Marian Jaslovský, autori knihy Marián Varga. Nebo, peklo, raj.
Marián Varga (29. január 1947 – 9. august 2017), významný slovenský hudobný skladateľ a klávesový inštrumentalista sa narodil v Skalici. Jeho umelecký záber bol skutočne bohatý – pohyboval sa v oblasti vážnej, rockovej, ako aj improvizovanej alebo experimentálnej hudby. V roku 1967 sa stal členom kapely Prúdy, s ktorou nahral a autorsky sa spolupodieľal na legendárnom albume Zvoňte, zvonky. O dva roky neskôr založil hudobnú skupinu Collegium musicum, ktorej albumy predstavujú hlavné piliere česko-slovenskej rockovej hudby. Členom tohto hudobného tria bol aj basgitarista Fedor Frešo. Po rozpade kapely v roku 1979 sa Marián Varga hudobne prezentoval prostredníctvom sólových projektov. Je spoluautorom hudby k prvému česko-slovenskému rockovému muzikálu Cyrano z predmestia. Získal aj niekoľko ocenení, ako napr.: Cena hudobnej akadémie za celoživotné dielo (2003), štátne vyznamenanie Pribinov kríž druhej triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia (2015), či Krištáľové krídlo (2016).