O prestížne ocenenie sa uchádzajú Margaret Atwood, ktorá je nominovaná s knihou The Testaments, Salman Rushdie s knihou Quichotte, Deborah Levy s dielom The Man Who Saw Everything a turecká spisovateľka Elif Shafak s knihou 10 Minutes 38 Seconds in this Strange World.
Keď bola v roku 1986 kniha Margaret Atwoodovej nominovaná na Bookerovu cenu, ešte nikto netušil, ako sa dystopická fikcia Príbeh služobníčky dostane blízko k skutočnosti. Cenu vtedy vyhrala kniha The Old Devils (Starí diabli) od Kingsleyho Amisa. Odvtedy sa už Atwoodovej dostalo pocty, a získala Bookerovu cenu za dielo The Blind Assassin. The Testaments nadväzuje na Príbeh služobníčky a odohráva sa 15 rokov po udalostiach v Gileade. Novinku môžeme v angličtine očakávať v septembri. O právach na slovenský preklad sa stále rokuje. Tohtoročná nominácie je pre Margaret Atwoodovú už šiesta.
Do širšieho výberu sa dostal aj Salman Rushdie, ktorý je už tiež držiteľom tohto titulu z roku 1981 za dielo Deti polnoci. Nomináciu za rok 2019 si vyslúžil za dielo Quichotte, ktoré je poctou nesmrteľnému literárnemu dielu. Rushdie v románe podniká cestu na neprebádané územie a zobrazuje príbeh postaršieho podomového predavača, ktorý je „posadnutý televíznou realitou“ a zaľúbi sa do moderátorky talkshow. Ako Quichotte (meno, ktoré si dal v listoch, čo posiela svojej milovanej) cestuje po krajine, aby stretol slečnu Salmu R. Paralelný dej je o spisovateľovi, ktorý vytvoril postavičku predavača. Tieto dva príbehy vyústia do fantastického konca. Quichotte je pre Rushdieho už piatou nomináciou.
Bookerova cena 2019 - širší výber
V roku 2019 sa o Bookerovu cenu uchádzajú dvanásti autori a autorky, ktorí uspeli v konkurencii 151 po anglicky písaných kníh, ktoré vyšli alebo vyjdú tento rok v britskom alebo írskom vydavateľstve. Užší výber bude ohlásený 3. septembra 2019 a víťaz bude známy 14. novembra 2019. Všetkým štyrom našim autorom držíme palce a veríme, že jeden z nich si odnesie cenu. bojujú 79-ročná
O cene
Bookerova cena je prestížne ocenenie pre prozaikov a prozaičky pochádzajúcich z Veľkej Británie alebo bývalých britských kolónií. Udeľujú ho britskí novinári, vydavatelia, či literárni kritici od roku 1968. Cena patrí medzi najprestížnejšie literárne ocenenie na svete a laureát okrem pocty získa aj finančnú odmenu.