Prekliata kniha sa odohráva v Košiciach v lete 1601. Nielen preto je v týchto končinách horúco. Okrem toho, že susedia s rozpínavou Osmanskou ríšou, ktorá sa len nedávno rozrástla o novú provinciu v dobytom Jágri, narastá aj napätie v neďalekom Sedmohradsku. Odpor protestantskej šľachty proti katolíckej vláde silnie a mohol by prepuknúť do veľkého povstania. Nevraživé náboženské nálady vládnu aj v pevnostnom meste Cassovia – Košice.
V meste rozvrátenom vyostrujúcimi sa spormi majú Stein, Barbarič a Jaroš nájsť strateného cisárskeho astrológa Hieronyma Scottu. Ten mal od miestneho vzdelanca Bocatia získať kolekciu vzácnych kníh, ktoré chce cisár Rudolf II. zaradiť do svojich umeleckých zbierok. Zdanlivo jednoduchá úloha sa však rýchlo skomplikuje, pretože Scottovo zmiznutie súvisí hneď s niekoľkými brutálnymi zločinmi.
Prekliata kniha je v predaji od 25. októbra 2024. Diskusie s Jurajom Červenákom ste sa mohli zúčastniť v sobotu 9. novembra na knižnom festivale Bibliotéka Pedagogika 2024 alebo v stredu 13. novembra v košickom Martinuse.
O autorovi
Juraj Červenák (1974) žije s rodinou v Banskej Štiavnici. Predtým pracoval v kultúre a istý čas bol vedúcim kina. Prvá kniha mu vyšla v roku 1993, od roku 2005 sa naplno venuje iba písaniu. Získal viacero literárnych ocenení a jeho knihy pravidelne vychádzajú aj v češtine, poľštine či ukrajinčine. Presadil sa ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi (série Černokňažník, Bohatier, Bivoj), obdobie protitureckých vojen spracoval v cykle Dobrodružstvá kapitána Báthoryho, v sérii Šarkanove poklady (prvý diel Zakliaty kláštor) rozpráva mysteriózne dobrodružstvá z druhej polovice 19. storočia, čiastočne inšpirované životom a povesťami Pavla Dobšinského. Históriu a detektívny žáner Červenák spojil vo svojom zatiaľ najúspešnejšom románe Mŕtvy na Pekelnom vrchu a ďalších príbehoch o kapitánovi Steinovi, notárovi Barbaričovi a seržantovi Jarošovi.