Kniha Gottwaldov demokrat analyzuje pôsobenie Jána Ševčíka na politickom poli našich dejín. Zúčastnil sa takmer všetkých významných udalostí a historických procesov, ktoré sa v prvej polovici 20. storočia odohrali na Slovensku. Bol legionárom, za 1. ČSR pôsobil ako tajomník poslaneckého klubu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, po vyhlásení Slovenského štátu sa zapojil do ilegálneho odboja a po vypuknutí SNP bojoval ako partizánsky veliteľ proti Nemcom. Svoju naozaj historickú úlohu však zohral počas komunistického prevratu vo februári 1948. Napriek tomu býva dnes často a neprávom prehliadaný.
„Na život Jána Ševčíka som prvýkrát narazil ešte počas štúdia histórie,“ hovorí historik a autor knihy Martin Horička. „Jeho príbeh ma okamžite zaujal. Bol nekonvenčný, originálny a predovšetkým celkom neprebádaný. Pripomínal mi historický román. Keď som sa ponáral do jeho osudu stále hlbšie, postupne som zisťoval, že je tiež veľmi tragický a ešte komplexnejší, než som si pôvodne myslel.”
Zaujímavosťou je, že Ševčík vystriedal viaceré znepriatelené politické tábory, spolupracoval s Tisom, Benešom či Gottwaldom. Jeho činy však nie sú len súborom faktov, ale skrýva sa za nimi omnoho viac.
„Ševčíkov život nám nerozpovie len príbeh o jednom zaujímavom politikovi stratenom v čase, ale aj o vývoji a povahe (česko)slovenskej spoločnosti. Tragický osud tejto zabudnutej postavy nám odhaľuje, ako sa formovalo moderné Slovensko a aké historické traumy sa nachádzajú skryté v našom kolektívnom podvedomí,” vysvetľuje Horička.
Pri študovaní rôznych archívnych zdrojov na Slovensku a v Česku, ku ktorým nebolo vždy jednoduché sa dostať a častokrát pripomínalo skôr detektívnu prácu, autora zaujali aj informácie zo súkromného života:
„Na Ševčíkovom príbehu ma prekvapili najmä jeho komplikované osobné vzťahy. Nečakal som, že dlhé roky tajne spolupracoval s Edvardom Benešom a neskôr aj so sovietskou vládou, ktorú informoval o dianí v krajine. Mal navyše zložitú povahu, vďaka ktorej si narobil mnoho nepriateľov. Pre pochopenie Ševčíkovho života je dôležitý aj vzťah s Annou Ševčíkovou, jeho druhou manželkou, s ktorou sa spoznal za druhej svetovej vojny a zblížili sa, keď bojovali ako partizáni bok po boku proti Nemcom. Vždy mu bola vernou družkou a aktívne mu pomáhala obsadzovať vysoké štátne funkcie. Neskôr sa aj ona stala političkou s celoštátnym rozmerom.“
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
O autorovi:
Martin Horička (1995) je historik a publicista. Pôsobí ako interný doktorand na Katedre všeobecných dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a špecializuje sa na dejiny 20. storočia, politické biografie a medzinárodné vzťahy po druhej svetovej vojne. Pravidelne prispieva do viacerých periodík a je autorom mnohých odborných i populárno-vedeckých prác.