Po úspešnej čítanke pre hladných, gurmánov a maškrtných Toto nie je kuchárska kniha prichádza slovenský autor Jozef Koleják, ktorý má aj pravidelnú rubriku Dobré jedlo v časopise .týždeň, s pokračovaním Toto nie je kuchárska kniha 2. Novinka má podtitul Atlas pre hladných, maškrtných a gurmánov - jedlá a delikatesy.
Tentoraz predstavuje jedlá a pochutiny z celého sveta. Dozviete sa, ako vznikol cisársky trhanec alebo dezert Eton mess, že cestoviny carbonara nie sú z Talianska, a zistíte, čo je to vegemite alebo pastrami.
Kniha zaujme nielen názvom a obsahom, ale aj originálnym grafickým dizajnom Martina Bajaníka, ako to bolo aj v prípade prvej knihy – Toto nie je kuchárska kniha, za ktorý získal zlatú Medzinárodnú kreatívnu cenu ICMA.
Druhou kulinárskou lahôdkou je Kuchařka rodiny dona Corleona od austrálskej autorky Liliany Battleovej, ktorej korene siahajú do sicílskej Kalábrie. Napísala niekoľko kuchárskych kníh zameraných na tradičné, generáciami overené rodinné recepty, ako aj ich moderné úpravy.
Recepty v tejto kuchárskej knihe predstavujú autentické talianske a taliansko-americké jedlá inšpirované rodinou dona Corleoneho a scénami z filmov Krstný otec. Trilógia patrí k majstrovským dielam kinematografie a jedlo predstavuje vo filme kľúčový motív. Môžete sa tešiť na slávnu ciabattu, pravú sicílsku pizzu, poctivú minestrone, povestné milánske risotto, výdatné cestoviny bucatini amatriciana a mnoho ďalších lahôdok.
Novú knihu receptov – Chuť – má aj hviezdny šéfkuchár Yotam Ottolenghi spolu s Ixtou Belfrageovou. Sú to večere na všedné dni, ohromujúce, ale na prípravu ľahké pokrmy pre hostí, aj veľkolepé jedlá – kuchárska kniha predstavuje revolučný prístup k vareniu zeleniny so zameraním na chuť. Tretia kniha po zeleninových kuchárkach Hojnost a Ještě více hojnosti vzdáva hold zelenine.
A na záver tu máme nové rozšírené vydanie bestselleru Důvěrnosti z kuchyně, na počiatku ktorého stál neslávne známy článok „Nejedzte predtým, než toto budete čítať“, ktorý sa pred viac ako dvadsiatimi rokmi objavil v časopise The New Yorker.
Jeho autorom bol Anthony Bourdain, vtedy ešte relatívne neznámy šéfkuchár z Manhattanu. Bourdain sa v nej úprimne spovedá, je absolútne nemilosrdný a nič nezatajuje. Jeho príbehy sú šokujúce, odhaľujú drsné praktiky „vysokej kuchyne“, ale sú aj vtipné a hlavne pravdivé. Text spôsobil škandál a kniha, ktorá vďaka nemu vznikla sa stala veľkou senzáciou a bestsellerom.
„Teraz už chápem, prečo sa tá kniha páči kuchárom a ľuďom z branže. Nespočetne ráz som počul: Opísal si môj život, kamoš.“
Anthony Bourdain
Autorove spomienky na roky strávené v gastronómii teraz vychádzajú rozšírené o doteraz nepublikovaný materiál v českom jazyku. Určite vás nadchnú Tonyho rukou písané poznámky, rozhovor s jeho editorom, ako aj predhovor Érica Riperta, kuchára a autora špecializujúceho sa na francúzsku kuchyňu, známeho aj z dokumentárneho filmu Roadrunner: Film o Anthonym Bourdainovi, ktorý zarezonoval na 55. Medzinárodnom filmovom festivale v Karlovych Varoch.