Desatoro je už tisícročia morálnym kódexom života ľudského rodu. V širších súvislostiach je akýmsi súpisom a pomenovaním hodnôt a pravidiel potrebných na prežitie človeka v spoločnosti. Ako vnímame Desatoro dnes? Čo pre nás znamená Desať prikázaní, ktoré sme si storočiami preniesli až do súčasnosti? Uvedomujeme si ich význam v treťom tisícročí? Ovplyvňujú ešte naše cítenie a myslenie? Sú stále v ľuďoch?
Desať slovenských autorov mladej a strednej generácie - Peter Bilý, Peter Getting, Michal Hvorecký, Peter Karpinský, Zuzana Kepplová, Peter Krištúfek, Dorota Nvotová, Ján Púček, Jaroslav Rumpli a Svetlana Žuchová - napísalo poviedky inšpirované Desatorom svojsky a originálne.
Činoherná časť projektu Desatoro je desať dvadsaťminútových autorských inscenácií – meditácií (polemík, variácií) na témy a motívy, ktoré prináša Desatoro. Pohľady z rôznych perspektív a svetonázorov... Je to pohľad jednej generácie, jedenástich režisérov na desať prikázaní v netradičných priestoroch SND.
Námet: Roman Polák, dramaturgia: Daniel Majling, scéna: Tom Ciller, hudba: Vladislav Šarišský
Premiéra: 31. mája 2014 o 16.00 v rôznych priestoroch novej budovy SND.
Vysoká škola výtvarných umení sa do projektu zapojila výstavou na tému sedem smrteľných hriechov s názvom Hriech, ktorá bude od 30. mája 2014 inštalovaná v rôznych priestoroch Novej budovy SND. Kurátorom výstavy je Jozef Kovalčik.
Vystavené budú diela trinástich umelcov: Pavol Bálik, Marcel Benčík, Michal Czinege, Michal Černušák, Marko Horban, Patrik Illo, Sylvia Jokelová, Dorota Kenderová, Patrik Kovačovský, Martin Piaček, Mira Podmanická, Ján Šicko, Kristýna Španihelová.