Kniha Tradície na Slovensku sa medzi čitateľmi stretla s veľmi priaznivou odozvou. Niet sa čo čudovať – pútavý text približuje sviatky a zvyky, ktoré sa v mnohých rodinách dodržiavajú dodnes a predstavuje svet tak, ako ho videli naši predkovia.
Svoju publikáciu autorka Zora Mintalová Zubercová predstaví osobne v stredu 27. januára o 17.00 v kníhkupectve Panta Rhei (Poštová ulica) v rozhovore s Dadom Nagyom.
Tradície na Slovensku, ktorá vyšli vo Vydavateľstve SLOVART v novembri 2015, sú zaujímavým čítaním pre celú rodinu o pôvode, vývoji a význame našich bohatých tradícií. V prvej časti ponúka pútavé informácie o rodinných obradoch, o narodení dieťaťa, svadbe i o úmrtí, o pôvode obyčajov aj o tom, čo sa z nich v priebehu storočí zachovalo. Druhá časť knihy prechádza štyrmi ročnými obdobiami a oboznamuje s výročnými zvykmi. Súčasťou knihy sú recepty na tradičné jedlá, ale aj mnoho ľudových a náboženských piesní, vinšov a pranostík.
Inšpirujte sa knihou Tradície na Slovensku a pridajte k vašim rodinným obyčajom niektoré z tých, ktoré dodržiavali vaši starí rodičia a ich predkovia.
Krátke ukážky z knihy
V niektorých obciach po pôrode placentu zakopali pod mladý strom, aby žena opäť porodila.
Keď žena nechcela v blízkom čase znovu otehotnieť, odložili placentu na pôjd.
Pri príležitosti zásnub dal mladý zať svojej nastávajúcej neveste jednoduchý zásnubný prsteň, ona mu dala najčastejšie jednu alebo dve vyšívané košele, šatku či vlnené zápästky, svokra obdarila budúcu nevestu látkou, prípadne jej dala menšiu sumu peňazí.
V tradičnom vidieckom prostredí sa na kare ešte ani začiatkom 20. storočia nevarili žiadne jedlá. Nebola to hostina, ale stretnutie rodiny a blízkych ľudí a spoločné spomínanie na nebožtíka.
O autorke
Zora Mintalová Zubercová je významná slovenská etnologička, historička a múzejníčka.
K tradíciám si budovala vzťah už od detstva – jej otec bol redaktor vo vydavateľstve a matka pracovala v múzeu. Aj ona sama zasvätila svoj profesionálny život práci v Slovenskom národnom múzeu v Martine. Podieľala sa na výskumoch v teréne a je tiež autorkou a spoluautorkou 5 expozícií v Múzeu slovenskej dediny pri SNM v Martine. Venovala sa tiež publikačnej činnosti, má na svojom konte viac ako 20 knižných publikácií a stovky štúdií a článkov. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli jej knihy Vianoce na Slovensku (2012) a Pečieme na Vianoce (2013).